Jak robić dobre zdjęcia krajobrazu?

Fotografowanie krajobrazów to jedna z najpiękniejszych kategorii fotografii. Jednak żeby zrobić piękne zdjęcie krajobrazu, trzeba skupić się na kilku czynnikach.

1. Wybierz porę dnia o najlepszym świetle - W celu zrobienia pięknych zdjęć krajobrazu najlepszy jest okres około godziny po wschodzie słońca albo około godziny przed zachodem słońca. To właśnie w tym czasie naturalne światło jest najcieplejsze i najbardziej odpowiednie do fotografowania.

2.Użyj statywu i zapewnij stabilność aparatu - Statyw do aparatu to bardzo istotne akcesorium, dzięki stabilności jaką zapewnia, można zrobić naprawdę ostre zdjęcia. Szczególnie podczas fotografii z długą ekspozycją, albo gdy oświetlenie jest słabe, statyw jest wręcz niezbędny.

3. Wybierz odpowiednią przysłonę - Jeśli chodzi o dobór przysłony, to opinie są różne. Najlepiej wybrać ją wedle swoich preferencji. W celu uzyskania efektu rozmycia tła, należy wybrać przysłonę o niskiej wartości. Natomiast jeśli ma się na celu uzyskanie ostrego zdjęcia, zalecane są przysłony o wyższych wartościach.

4. Upewnij się, że ustawienia aparatu fotograficznego są odpowiednio dostosowane - Podczas fotografowania krajobrazu, dobrze jest korzystać z trybu manualnego. Natomiast wartość ISO zaleca się ustawić na 100, a czas naświetlania na 1/60 sekundy lub dłuższy (w zależności od intensywności oświetlenia).

5. Dobierz odpowiedni filtr - Filtry polaryzacyjne umożliwiają redukcję odblasków na tafli wody albo szkle, z kolei filtry neutralne pozwalają na zmniejszenie ilości światła "wpadającego" do obiektywu aparatu fotograficznego.

6. Znajdź miejsce z wspaniałym widokiem - Wybierz zapierające dech w piersiach miejsce, z którego rozpościera się warty sfotografowania widok. Eksperymentuj z różnymi kadrami oraz perspektywami. Spróbuj odwiedzić to miejsce podczas różnych warunków pogodowych. Rozwieszone obok siebie odbitki zdjęć tego samego miejsca w różnych warunkach pogodowych potrafią zrobić niezłe wrażenie. Obecnie drukowanie zdjęć można zamówić w Sieci z dostawą do domu.

7. Zadbaj o postprodukcję - Obróbka zdjęć jest istotnym elementem procesu twórczego. Nie stroń od korzystania z programów przeznaczonych do edycji zdjęć. Wykorzystując takie programy można poprawić natężenie kolorów, intensywność kontrastu, a nawet ostrość zdjęcia.

Podsumowując, żeby zrobić fantastyczne zdjęcia krajobrazowe, warto wybrać się na spacer o odpowiedniej porze i warunkach pogodowych, dostosować ustawienia swojego sprzętu, wykorzystać odpowiednie filtry, udać się do miejsca, z którego rozpościera się wyjątkowy widok oraz zadbać o postprodukcję. Aby fotografie krajobrazu były naprawdę świetne konieczne jest trochę wprawy, cierpliwości, umiejętności i dobrego oka.

obrazek

Gwarancja jakości

Zdjęcia wywołujemy tylko i wyłącznie na oryginalnych papierach fotograficznych - Fuji Crystal Archive i Kodak Royal.

FujiKodak