Jak robić dobre zdjęcia?

Fotografia potrafi zatrzymać ulotne chwile, do których wracać można wiele razy. Według etymologii oznacza rysowanie za pomocą światła i w istocie tak jest, ponieważ jest ona zbiorem technik, których celem jest rejestrowanie obrazu trwałego za pomocą światła. Istnieje wiele dziedzin fotografii, począwszy od fotografii krajobrazowej, przez fotografię społeczną, po reklamową, czy modową.

Jak robić dobre zdjęcia?

Amerykański fotograf Ansel Adams powiedział kiedyś, że "najważniejszy element aparatu znajduje się 12 cali za nim". Mimo że, miał on na myśli wówczas aparaty wielkoformatowe, to w obecnych czasach możemy interpretować jego słowa w inny sposób, czyli byśmy fotografowali umiejętnie.

Aby robić dobre zdjęcia, wbrew pozorom wcale nie są potrzebne drogie, profesjonalne aparaty fotograficzne. Wystarczającym aparatem będzie ten w smartfonie, ponieważ to fotograf robi zdjęcie, a nie aparat. Ważniejsze od sprzętu będą zatem światło, kompozycja, aranżacja i obróbka. Dlatego też jeśli chcemy mieć ładne odbitki zdjęć, warto również znaleźć profesjonalne wywołanie zdjęć.

Przy robieniu zdjęć, kluczową rolę odgrywa światło. Najlepsze jest naturalne światło słoneczne, które pozwoli osiągnąć odpowiednio nasycone kolory, co może być trudne do osiągnięcia przy oświetleniu sztucznym. Odnośnie kompozycji, warto pamiętać o zasadzie trójpodziału, mówiącej o tym, aby najważniejsze punkty zdjęcia umieszczać w jego jednych trzecich. Mówiąc o aranżacji, warto mieć na uwadze wszystkie elementy widoczne na zdjęciu, w tym także tło. Ciekawe ułożenie filiżanki z kawą w otoczeniu pięknych bzów czy magnolii nie zachwyci, jeśli obok filiżanki widoczna będzie plama po kawie. Z kolei, obróbka zdjęć pozwala skorygować niektóre parametry, takie jak ostrość, balans bieli, kontrast, a także ekspozycja.

Gwarancja jakości

Zdjęcia wywołujemy tylko i wyłącznie na oryginalnych papierach fotograficznych - Fuji Crystal Archive i Kodak Royal.

FujiKodak